České zdroje a inspirace

z aktualizovaného druhého vydání knihy

 • 21
  Kompostovat můžete i bez zahrady. Pro domácí kompostování přímo v bytě či na balkóně můžete zvolit vermikompostér. Česká firma Plastia vytvořila designový domácí vermikompostér, který máte v bytě jako součást nábytku. Existuje i varianta, že doma kompostovat nebudete, přesto váš bio odpad do kompostéru odevzdáte. Podívejte se na mapu: Kokoza mapa a najděte si svůj nejbližší kompostér. Můžete se připojit k sousedům ve dvoře, místní komunitní zahradě nebo si kompost založíte se sousedy úplně nový. Kokoza vám s tím ráda pomůže.
 • 22
  Aplikace je dostupná pouze na webu – Zero waste home app. Pro Česko a Slovensko vzniká od roku 2017 lokální mapa bezobalových obchodů a dalších užitečných zdrojů. Najdete je na: Reduca mapa. Máte své oblíbené obchody, které v mapě ještě chybějí? Není nic jednoduššího než je tam přidat. Řekněte o aplikaci svým přátelům a vytvořte jedinečný zdroj informací pro sebe a své okolí.
 • 23
  Nebo využijte, znovu použijte jakékoliv jiné nádobky, které doma najdete a které by vám jinak ležely ladem.
 • 24
  U nás se podívejte na e-shopy: Econea nebo Zelená domácnost, pro ručně šité výrobky, např. látkové pytlíčky nebo odličovací tampónky, vyzkoušejte Love Your Home nebo Flér.
 • 25
  V ČR zjistíte informace o stavu KP Z na stránkách Komunitou podporovaného zemědělství. Pomohou vám také se založením vlastní KPZ. Prozkoumejte i stránky Potravinové suverenity.
 • 26
  Největší seznam českých farmářů, jejich produktů a českých farmářských trhů naleznete na stránkách Český farmář. U každého registrovaného farmáře jsou zobrazeny jeho kontaktní informace a aktuální e-shop produktů a služeb.
 • 27
  Využijte k tomu aplikaci Na ovoce, která vám s přesností na metry prozradí, jak daleko je od vás například šípková růže, černý bez nebo kde roste medvědí česnek. Nejvíce stromů, keřů, bylinek a ořechů aplikace ukáže pro Českou republiku a Slovensko. Výletníci za hranicemi ale také nepřijdou zkrátka, sběračská vášeň se pomalu šíří všude kolem.
 • 28
  Nezapomeňte na možnost veřejné lednice popsanou výše.
 • 29
  Česká firma Watersavers nabízí plno chytrých řešení pro váš domov. Velký výběr pomocníků pro úsporu vody naleznete i na Econea.
 • 30
  Tyčinky do uší i štětky do záchodu v kompostovatelné variantě jsou na našem trhu již dostupné. V případě tyčinek do uší se jedná o recyklovaný karton s vatovými konečky ze 100% bio bavlny. Jsou k dostání v ekologických eshopech i v DM drogerii. Štětka do záchodu je vyrobená ze dřeva, s přírodními štětinami. (eshop Svět kartáčů - bohužel zrušeno).