České zdroje a inspirace

z aktualizovaného druhého vydání knihy

Chtěli jsme, aby tato kniha byla co nejužitečnější pro české čtenáře a aby rady byly relevantní a prakticky použitelné i v našem prostředí. Přikládáme tedy poznámky doplňující některé informace o amerických reáliích. Nyní i zpracované v online podobě, pro pohodlnější rozklikávání. Poznámky zpracovala Martina Kročilová - www.loveyourhome.cz.

 • 1
  KPZ (Komunitou podporované zemědělství) – v našem případě symbióza zhruba třiceti modřanských rodin se sedlákem. Více viz: bit.ly/1uICNAM nebo: kpzinfo.cz.
 • 2
  Jedlá soda může být pro citlivější jedince nepříjemná až dráždivá. Mírnější alternativou k jedlé sodě může být žitná mouka smíchaná s olivovým olejem. Pro více informací o bez-šamponové metodě hledejte na internetu klíčová slova „No Poo“. Nebo vyzkoušejte přírodní tuhý šampon v kostce slovenské značky Ponio, který má čistě přírodní složení a oproti jiným tuhým šamponům jsou po něm vlasy opravdu čisté a nadýchané. K tuhým šamponům nezapomeňte používat i domácí „kondicionér“ – oplach z jablečného octa (viz poznámka č. 3). Nebalený tuhý šampon koupíte např. v pražském obchodě Nebaleno, který se specializuje na ekologickou drogerii a přírodní kosmetiku. Vše samozřejmě bez jakýchkoliv obalů.
 • 3
  Oplach (domácí kondicionér) z jablečného octa při správném poměru není cítit. Na cca 1–1,5 litru teplé vody stačí přidat 1 lžíci jablečného octa a 1–2 kapky oblíbeného esenciálního oleje. Na závěr nezapomeňte vlasy propláchnout čistou vodou. Vlasy se pak dobře rozčesávají a neelektrizují.
 • 4
  Podívejte se na video Tomáše Hajzlera, ve kterém se zamýšlí nad smyslem letáků.
 • 5
  A také všechny plastové sáčky na pečivo, ovoce či zeleninu. Dále to budou jednorázové dětské pleny a dámské hygienické potřeby. Ty se samozřejmě dají nahradit kompostovatelnou variantou či jinými alternativami, které jsou v knize zmíněny v kapitole „Koupelna, hygiena, kosmetika a zdraví”.
 • 6
  Pokud jste ve firmě v pozici, kdy tyto dárky, reklamní vzorky (tretky) vymýšlíte, či je přímo nakupujete, zkuste se nad nimi zamyslet a nahradit je ekologičtější variantou. Nejenže bude mít vaše firma na svědomí méně odpadu, ale odlišíte se i od konkurence, která se otázkou zbytečného odpadu dosud nezabývá. Tip na udržitelné dárky hledejte například u české značky Forewear, která znovu využívá staré oblečení a vyrábí z něj praktické výrobky (zápisníky, obaly na telefony, tablety a knihy).
 • 7
  V současnosti (rok 2016) se obchodníci řídí zákonem č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), který v § 31 odst. 14 uvádí: „Podnikatel je povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem osoby, bylo-li přiděleno, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.“ EET situaci nijak nezlepšila. Účtenky musí vydávat/tisknout každý, koho se tento zákon týká.
 • 8
  Skvělý zdroj, který popisuje krok za krokem způsob, jak se zbavit nevyžádané pošty, najdete na tady. Zadejte výraz: Jak se zbavit nevyžádané pošty.
 • 9
  Záleží na legislativě dané země. V ČR viz výše.
 • 10
  Kam darovat nepotřebné věci:
  Zdrojovna (Praha)
  Hearth.net (celostátní) – pro různé dary (přes nábytek, zavařovačky až po záclony)
  Armáda spásy
  Klokánek
  Nadace Veronica (Brno) – výtvarná nebo jiná zajímavá umělecká díla, věci, které chcete vrátit zpátky do života přes obchod
  Dobročinný obchůdek Šuplig (Brno)
  Baltazar (Brno)
  Cesta domů
  Z pokoje do pokoje (Nábytek Praha)
  • LETS (local exchange trading systems) – je alternativní ekonomický (resp. obchodní) systém, který má za cíl napomoci místnímu obchodování. Tvoří ho skupina lidí, kteří k obchodování mezi sebou nepoužívají normální měnu (např. koruny), ale měnu vlastní, takovou, kterou si sami vytvořili.
  Pralets.cz (Praha) (výměnný obchod bez peněz, používají se tzv. „pražce”)
  Knihobudka Knihoběžník
  Nevyhatujto
  Všezaodvoz
  Bazoš
  • Pro snížení ekologické stopy můžete zkusit aplikaci Let go – uvidíte, jaké věci nabízejí doslova vaši sousedi, v okruhu několika kilometrů od vás. Pro novou kabelku se tak můžete vypravit procházkou místním parkem nebo vám na to bude stačit pár zastávek tramvají.
  • FB skupina: Něco za něco: pravý domácí byznys
  Dobroděj (Zlín)

  Kam prodat staré věci:
  Trh knih - knihy
  Aukrobot - prodej elektroniky a hodnotných věcí (ne oblečení) od Aukra – odvezou, nafotí a prodají za vás
  Lezec - sportovní věci

  Kam prodat staré oblečení:
  Vinted - nákup a prodej z druhé ruky – nejznámější internetový bazar s oblečením. Najdete zde vše od svetrů, věcí na sport, čepic až po boty nebo kabelky. Funguje zde vyhledávání podle velikostí, barev či značek. Zde své nenošené kousky můžete také prodat.
  Sbazar

  Kam darovat staré oblečení:
  • „Venkovní šatní skříně" určené k darování použitých věcí – jsou zřízeny v mnoha městech.
  • Kontejnery na textil – ptejte se, co se se starým oblečením děje dál. Putuje do místní charity, prodá se v secondhandu nebo se použije jako technický textil?
  Daruj hadry
  Přestupní stanice (Praha)

  Kam darovat jídlo (veřejné lednice)
  • Praha – Café na půl cesty, Koleje VŠE Holešovice a kolej Vltava.
  • Plzeň – Veřejná lednice je umístěna v prostoru plzeňské kavárny Perfect World, se kterou sdílí i otevírací dobu.
  • České Budějovice – veřejná lednice se nachází v průchodu do Literární kavárny Měsíc ve dne, Nová 3.
  • Facebok skupina: Dumpster a snad i Freegan Brno – Skupina pro domluvu dumpster divingu a freeganění v Brně.